Najważniejsze wydarzenia
-
2610Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji - 13/2020/FAMI
-
1809Konferencja inaugurująca Program "Sprawy wewnętrzne" NMF 2014-2021
-
1209Konferencja inaugurująca III edycję Funduszy norweskich i EOG - 12 września 2019 r.
-
1804Szkolenie dla Wnioskodawców naborów konkursowych nr 11/2019 i 12/2019 FAMI
Baza projektów
Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców
Nazwa projektu | Szkolenia językowe i merytoryczne dla pracowników UdSC |
Beneficjenci/Partnerzy | Urząd do Spraw Uchodźców |
Program | |
Wartość dofinansowania | 65 250,00 EUR |
Lokalizacja |
Opis projektu
Projekt wypełnił zapis działania pierwszego i drugiego przypisanego do III celu operacyjnego: Wzmocnienie wiedzy podmiotów krajowych dotyczącej procedury nadawania statusu uchodźcy oraz umiejętności językowych.
Zaobserwowano niedostateczne przygotowanie lingwistyczne i merytoryczne pracowników UdSC (Urzędu do Spraw Cudzoziemców), zarówno wśród prowadzących postępowania w sprawach o nadanie statusu uchodźcy, jak i wśród pracowników ośrodków dla cudzoziemców oraz innych komórek mających styczność z cudzoziemcami ubiegającymi się o nadanie statusu uchodźcy lub uczestniczących w spotkaniach międzynarodowych poświęconych tematyce ochrony międzynarodowej czy korzystających z obcojęzycznych źródeł podnoszących ich kwalifikacje. Potrzeba nabycia i polepszenia umiejętności merytorycznych i językowych pracowników UdSC zaspokojona została przez organizację serii szkoleń w zakresie języków najczęściej używanych przez cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, jak również w zakresie języków najczęściej używanych w opracowaniach naukowych i źródłach informacji na temat krajów pochodzenia oraz kwestii prawnych, proceduralnych i logistycznych obejmujących zagadnienia ochrony międzynarodowej. Osobna seria szkoleń objęła zagadnienia psychologiczne.
Celem realizacji projektu było pogłębienie wiedzy merytorycznej i umiejętności językowych u pracowników UdSC, a przez to podwyższenie ich kwalifikacji i możliwości językowych zarówno podczas komunikowania się z cudzoziemcami ubiegającymi się o nadanie statusu uchodźcy, znajdującymi się w różnej kondycji psychicznej, jak i partnerami z innych krajów członkowskich, a także łatwiejszego zapoznawania się z materiałami źródłowymi na temat krajów pochodzenia. Wykonanie działania powinno polepszyć jakość decyzji podejmowanych przez pracowników UdSC oraz opiekę i współpracę z cudzoziemcami ubiegającymi się o nadanie statusu uchodźcy.
Projekt zakładał szkolenia językowe w zakresie języków wykorzystywanych w trakcie procedur uchodźczych, a także zakup materiałów edukacyjnych, np. podręczników i słowników. Szkolenia merytoryczne dla pracowników UdSC, a także personelu ośrodków dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy zostały przeprowadzone w zakresie niektórych problemów napotykanych podczas kontaktów z cudzoziemcami, m.in. osób cierpiących na Zespół Stresu Pourazowego.