Najważniejsze wydarzenia
-
Konsultacje Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027
-
Konsultacje Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2021-2027
-
2610Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji - 13/2020/FAMI
-
1809Konferencja inaugurująca Program "Sprawy wewnętrzne" NMF 2014-2021
Baza projektów
Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców
Nazwa projektu | Wizyty studyjne |
Beneficjenci/Partnerzy | Urząd do Spraw Cudzoziemców |
Program | |
Wartość dofinansowania | 294 125,00 EUR |
Lokalizacja |
Opis projektu
Projekt wypełnił zapis działania przyporządkowanego drugiemu celowi operacyjnemu Programu Wieloletniego Europejskiego Fudnuszu na rzecz Uchodźców: Zapoznanie się z praktyką działania innych państw w zakresie stosowania instrumentów europejskich dotyczących ochrony międzynarodowej oraz wymiana doświadczeń w tym zakresie.
Istnieje stała potrzeba międzynarodowej wymiany myśli, doświadczeń, nawiązywania kontaktów. Dzięki temu podnosi się kwalifikacje pracowników w nich uczestniczących. Pozwala to na zapoznanie się z praktyką innych państw. Wzajemna wymiana myśli, doświadczeń prowadzić może i powinna do ujednolicania procedur oraz standardów wydawanych decyzji. Nawiązane kontakty owocują wielokrotnie częstszą wymianą doświadczeń, również po zakończeniu projektu.
W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono wizyty studyjne oraz przyjęto wizyty ekspertów z innych państw członkowskich m.in. w celu wymiany informacji i doświadczeń na temat: praktyki azylowej, prowadzenia postępowań w sprawie nadania statusu uchodźcy, prowadzenia ośrodków dla cudzoziemców, zakresu i sposobu realizacji świadczeń socjalnych, programów wspierających społeczną i zawodową adaptację cudzoziemców w procedurze uchodźczej.
W trakcie realizacji Projektu zorganizowano wizyty studyjne w Danii, Holandii, Austrii, Belgii, Czechach, Francji i Niemczech oraz wizyty ekspertów z tych krajów w Polsce, którzy przeprowadzili szkolenia dla pracowników Urzędu.
W rezultacie korzystając z już zgromadzonej wiedzy praktycznej odnoszącej się do konkretnego zagadnienia lub grupy zagadnień azylowych, poprawiono skuteczność działania krajowego systemu azylowego, jak również pogłębiono wiedzę na temat praktyk stosowanych w innych krajach.