Najważniejsze wydarzenia
-
Konsultacje Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027
-
Konsultacje Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2021-2027
-
2610Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji - 13/2020/FAMI
-
1809Konferencja inaugurująca Program "Sprawy wewnętrzne" NMF 2014-2021
Baza projektów
Fundusz Granic Zewnętrznych
Nazwa projektu | Doposażenie służb Wojewody Mazowieckiego w sprzęt teleinformatyczny i łączności z innymi systemami: Pobyt, SIS, VIS, Biometria |
Beneficjenci/Partnerzy | Mazowiecki Urząd Wojewódzki |
Program | |
Wartość dofinansowania | 757 037,44 PLN |
Lokalizacja |
Opis projektu
Projekt został zrealizowany w ramach wdrażania Priorytetu nr 4 Programu Wieloletniego: wspieranie tworzenia systemów informacyjno–komunikacyjnych niezbędnych dla wdrożenia wspólnotowych instrumentów prawnych w dziedzinie granic zewnętrznych i wiz. Wykonanie projektu przyczyniło się do osiągnięcia jednego z krajowych celów operacyjnych, jakim jest sprawna obsługa ruchu wizowego oraz spraw cudzoziemców.
Projekt zakładał wyposażenie Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie w sprzęt teleinformatyczny niezbędny do zapewnienia łączności z systemem „Pobyt v.2”, SIS (System Informacyjny Schengen) oraz VIS (Wizowy System Informacyjny) oraz pozwalający na zastosowanie nowych technologii w kartach pobytu dla cudzoziemców.
Często wykrycie cudzoziemców z państw trzecich, którzy naruszyli lub łamią regulacje Schengen, następuje podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Polski. W takich przypadkach Straż Graniczna często nie może zakończyć procedur kontroli granicznej z cudzoziemcem, gdyż tylko Wojewoda ma moc wydania decyzji administracyjnej o rozpoczęciu procedury wydalenia. Proces decyzyjny obejmuje sprawdzanie informacji w bazach danych VIS i SIS. Działania te są dokonywane podczas długotrwałej kontroli granicznej. Nabyte wyposażenie je niezbędne, aby przyspieszyć szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji wymienionych powyżej, także w dni wolne od pracy, jak również do zasięgania informacji u innych organów, w celu zapewnienia wszystkich informacji dotyczących cudzoziemca, dostępnych w Polsce i w innych państwach członkowskich.
Wdrożenie zmian legislacyjnych oraz technologicznych skutkowało koniecznością wyposażenia Wydziału Spraw Cudzoziemców odpowiedzialnego za realizację zadań Wojewody Mazowieckiego w nowy sprzęt komputerowy, gdyż ten posiadany dotychczas przez Wydział, był zużyty technicznie, funkcjonalnie i technologicznie, o parametrach nie pozwalających na realizację zadań związanych z obsługą Systemów „Pobyt” i „Pobyt v.2” oraz SIS i VIS, a także wyzwań nowych technologii w kartach pobytu dla cudzoziemców.
Celem projektu było usprawnienie:
- procedury legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski poprzez implementację prawa unijnego,
- wydaleń cudzoziemców z poszanowaniem prawa wspólnotowego i krajowego,
- wymiany informacji z odpowiednimi instytucjami strefy Schengen,
- informowania cudzoziemców o ich prawach i obowiązkach.