Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Informacje o realizowanych projektach

Inauguracja projektu „Drakkar”

Konferencja otwierająca projekt „Drakkar – polsko–norweski kurs na bezpieczeństwo strefy Schengen” (5/NMF/PL 15/14) odbyła się w dniach 23–24 kwietnia 2015 na terenie garnizonu łódzkiego. Wartość projektu sięga kwoty 1 791 000 zł z czego dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego wyniesie 1 522 350 zł.

Projekt dedykowany jest służbom Policji w celu doskonalenia umiejętności: prewencyjnych, zapobiegania i wykrywaniu przestępczości transgranicznej i zorganizowanej, w tym handlu ludźmi i migracji grup przestępczych.

W konferencji inaugurującej projekt wzięli udział: lider projektu – Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu wraz z organizatorem Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi i zaproszonymi przedstawicielami garnizonów zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia oraz przedstawiciele Komedy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Komendy Stołecznej Policji, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Izby Celnej w Warszawie. W konferencji uczestniczyli również reprezentanci organizacji pozarządowych działających w obszarze handlu ludźmi, przedstawiciele środowiska przedsiębiorców oraz delegacja Kraju Związkowego Brandenburgia z Niemiec.

Podczas konferencji zaprezentowano założenia projektu, planowane działania, rezultaty oraz korzyści wynikające z jego realizacji. Był to moment na wymianę oczekiwań i planów związanych z realizacją projektu.

Pierwsze seminarium o tematyce handlu ludźmi, odbędzie się już w dniach 11.05 – 15.05.2015 roku, na terenie garnizonu małopolskiego. Jego celem jest poprawa skuteczności działań instytucji odpowiedzialnych za ściganie przestępstw handlu ludźmi. Kolejne seminarium odbędą się w dniach 22 – 26.06.2015 na Mazowszu i poświęcone będzie tematyce zapobiegania i zwalczania zjawiska przemytu. W dniach 28.09 – 2.10.2015 roku w Wielkopolsce odbędzie się seminarium poświęcone tematyce zwalczania przestępczości narkotykowej, samochodowej oraz zabezpieczaniu mienia w przestępstwach w ramach wspólnego rynku UE.

Podczas konferencji, seminariów i ćwiczeń policjanci oraz zaproszeni goście (w tym z krajów Unii Europejskiej) zdobędą i pogłębią wiedzę w zakresie zwalczania przestępstw handlu ludźmi, przestępczości narkotykowej, samochodowej, obrotu towarami wprowadzonymi nielegalnie w obszar celny Strefy Schengen. Nabędą i udoskonalą umiejętności w zakresie funkcjonowania systemu przepływu danych SIS oraz wykrywania i zabezpieczenia mienia zdobytego w następstwie popełnionych przestępstw.

W czasie ćwiczeń pododdziałów antyterrorystycznych Policjanci sprawdzą umiejętności szybkiego reagowania w pościgu transgranicznym z zastosowaniem dynamicznego zatrzymania pojazdu. Wsparcie Norweskiego Mechanizmu Finansowego umożliwi udział 700 funkcjonariuszom w szkoleniach i ćwiczeniach praktycznych zwiększających ich zdolności w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości transgranicznej i zorganizowanej, w tym handlu ludźmi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu (przejdź na stronę Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu).

 

Na podstawie materiałów przygotowanych przez Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

 • logo Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014
  logo Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014
 • Rejestracja uczestników przed rozpoczęciem konferencji
  Rejestracja uczestników przed rozpoczęciem konferencji
 • Na zdjęciu uczestnicy konferencji
  Na zdjęciu uczestnicy konferencji
 • Na zdjęciu Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podczas wystąpienia na konferencji otwierającej realizację projektu
  Na zdjęciu Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podczas wystąpienia na konferencji otwierającej realizację projektu
Osoba publikująca: Administrator DWMiFE, liczba wejść: 1618